Nivelrikko ei pysäytä elämää
2025-12-01 Laatuapteekit
Helen Partti
69-vuotias vaatturi ja eläkeläinen Eija Keränen elää täyttä elämää nivelrikosta huolimatta. Polvien ja sormen nivelrikko on tuonut kipuja ja yhden polvileikkauksen, mutta hän ei anna sairautensa määrittää arkeaan. Keränen uskoo liikkeeseen lääkkeenä: viikko-ohjelmaan kuuluvat vesijuoksu, kuntosali, koiran kanssa lenkkeily sekä fysioterapeutin ohjaama kehonhuolto. Hän hoitaa oloaan myös luonnontuotteilla, kuten mesiangervovoiteella ja aromaterapiaöljyillä.
Keränen suhtautuu nivelrikkoon hyväksyvästi ja hakee voimaa positiivisesta elämänasenteesta, ompelutöistä, seurakuntatoiminnasta ja luonnossa liikkumisesta. Hän käyttää kipulääkkeitä vain tarvittaessa, mieluummin hän luottaa itsehoitoon ja arjen aktiivisuuteen. ?Liike on lääke?, hän kiteyttää.
Nivelrikko on yleisin nivelsairaus, jota esiintyy etenkin polvissa, lonkissa ja sormissa. Vaikka tautia ei voi pysäyttää, oireita voi helpottaa liikunnalla, lihasharjoittelulla ja terveillä elintavoilla.
Nivelrikko ei pysäytä elämää
TYYPIN 2 DIABETEKSEN VOI PYSÄYTT…
Lääkityksen maksahaitat
Puhuminen keventää monen yksinäisen…
Mikrobiston ja aivojen liitto